| egy bordlyban? Ez kptelensg! Pedig nhny adat megdbbent kpet fest a 19. szzadi London erklcseirl. 1870 tjn tvenezer utcalny rtta a jrdt. S ez mg valamelyes visszaess is a vrosi tancsosok 1840. vi becslseihez kpest: k nyolcvanezerre becsltk a prostitultak szmt, egyedl Londonban. De ki szmolhatta meg azokat a frfiakat, akik ignybe vettk e boldogtalanok „szolglatait”?
A viktorinus erklcskrl beszlve az utkor szemforgat prdrirl beszl. Pedig a kor embere tisztban volt az erklcsi mocsr tnyeivel. Egy plda: W. E. Gladstone, ngy alkalommal is a kirlyn miniszterelnke, estnknt elindult a Downing Street 10. szm alatti hres tglapletbl, de nem hazafel. Stabottal a kezben rtta a Haymarket negyed utcit s az elegns Regent Streetet. s leszltott minden utcalnyt, aki szba llt vele (a legtbbjtl csak mocskos szitkokat hallhatott). Mert Gladstone – trtett. Nem lenne kedve megtrni, kisasszony? Fladni ezt a frtelmes foglalkozst? S ha a lny rdekldst mutatott, hazavitte Mrs. Gladstone-hoz, egy cssze tera. Hrmasban beszltek ezutn, lenne-e kedve az erny tjra lpett nnek a bukott lnyok valamelyik otthonba kltzni, vagy inkbb szakmt tanulna.
Volt, amikor a botrnyt el kellett simtani, de nem beszltek rla. S az ri trsasg mirt hallgatott? A kor szakrti szerint azrt, nehogy – rossz pldval szolgljon. Takargattk a botrnyt, de cselekedtek.
Az elfojtsok kora ez. Lady Wardot szlei hasonlkppen elkel frhoz erltettk. Az arnak csak homlyos fogalmai voltak a hitvestrsi ktelessgekrl, de egy v mlvn neki is feltnt, hogy a hzasletk krl valami nincsen rendjn. Frje ugyanis arra knyszertette, hogy meztelenl heversszen egy jfekete takarn (minden kszervel egytt) s a frje csak nzte. A fiatalasszony hiba panaszkodott apjnak rott leveleiben, tbbszr is engedelmessgre intettk. Vgl viszonyt kezdett egy fiatalemberrel, teherbe esett, frje elkergette, szlei pedig sohasem bocstottk be tbb. ngyilkos lett. Sem a sajtban, sem az ri trsasgban nem volt ill Lady Wardrl beszlni.
James Laver r jegyzi meg sok v tvlatbl: “Nem volt taln mg egy korszak a trtnelemben, amikor joggal el lehetett mondani, hogy a felesget elmletben angyalnak tekintik, de a valsgban rabszolga.” Az angol r nem proletrnkre cloz, hanem a kzposztly asszonyaira. A nknek ugyanis nem volt tulajdonjoguk. rksgkkel vagy jvedelmkkel frjk rendelkezett. Egyetemre nem is gondolhattak. Hogy szavazati joguk sem volt a 19. szzadban, az ezek utn „termszetes”. Vls esetn – tekintet nlkl arra, hogy ki volt a hibs – a gyermekek automatikusan a frj gymsga al kerltek. Mg lthatsi joguk sem volt az asszonyoknak – akkor sem, ha a vlst a frj hibjbl mondtk ki.
A birodalompts korban, amikor Anglia a „vilg mhelye” lett, s a brit munksosztlyt a kontinensrl nzve munksarisztokrcinak neveztk szervezettsge s a viszonylag nagy brek miatt, millik ltek a legsttebb nyomorban. Sok tzezer volt a mosnk szma (kemny robot ebben a mosgpek s vegyi anyagok eltti korban). S a Pygmalion vagy a My Fair Lady cm zens vltozat hse, Eliza, nem kitallt figura: a virgruslny jellemz tpusa a korabeli London elkel negyedeinek.
Bizonyos dr. Acton 1857-ben, majd 1870-ben szociogrfiai tanulmnyt adott ki a londoni prostitci okairl. Els megkzeltsre Acton rvei jellegzetesen viktorinusak. Ngy kategrira osztja a fvros sok tzezer utcalnyt. Az elsbe azokat, akik „termszetknl fogva bns hajlamak”. A msodikba a „lustkat, akik „pimasz mdon nem is kvnnak dolgozni”. A harmadik kategria az els ismtlse „a gonosz hajlamak”. De a negyedikben a kenetteljes doktor meglepen ers s tisztessges brlatot mondta a A Viktria korabeli angol trsadalomrl:
„A messze legszlesebb rteget a rossz tra kegyetlen, knz szegnysge trti. Szgyenletes tny, hogy a klnfle ipargakban a munksasszonyoknak fizetett alacsony br gymlcsz forrsa a prostitcinak; minthogy ezek a nk munkjuk rvn kptelenek megszerezni az lethez szksges legelemibb dolgokat, azltal, hogy testket ruba bocstjk, megvsrolhatjk a tpllkot, s a ruht, mely testket fedi. E vilgvros sok-sok ezernyi fiatal asszonya kptelen a kora reggeltl ks estig tart gyilkos robottal tbbet keresni heti 3 shilling s 5 pennynl.”
A prostitcirl, az emberi hs tmeges ruba bocstsrl teht lehet beszlni, persze megfelel, illedelmes szavakkal. A nyomorrl s az alkoholizmusrl is. Allegorikus nalakokat ltunk szinte lebegni: a Bnt, az Ernyt, a Megtrst. Egy nalak hinyzik: a Megolds. A viktorinus kor ezt nem tallta meg soha. nmaga szabta trvnyei s konvencii miatt nem is tallhatta. | |